تبلیغات
به نام قائم،برپا.... - زمین خالى از حجّت نمى‏ ماند

زمین خالى از حجّت نمى‏ ماند


       در جهان بینى مكتب اهل‏ بیت  ‏علیهم السّلام  انسان بدون امام معصوم، و زمین خالى از حجّت بحق الهى، نخواهد ماند؛ چرا كه بدون امام معصوم هدایت و كمال صحیح و شایسته انسانى میسّر نخواهد شد. بعلاوه حفظ نظام هستى به بركت وجود حجت‏هاى خداوند است. بر این حقیقت در جاى جاى روایات رسول اكرم ‏صلى الله علیه و آله  و ائمه اطهار علیهم السّلام  به شیوه‏ هاى مختلف تصریح شده است. منتهى گاهى زمینه و شرایط براى حضور علنى و آشكار امام‏ علیه السلام  فراهم است در نتیجه او به گونه ‏اى كه همه مردم او را می ‏شناسند و به او دسترسى دارند در میان آن‏ها زندگى می كند، اما در شرایط خاصى به جهت وجود خطرات جانى یا مصالح دیگرى كه خداوند به آنها عالم‏تر است مشیّت الهى اقتضاء می نماید كه امام‏ علیه السلام پنهان از چشم مردم زندگى كند.
در این باره روایات زیادى نقل شده است. جهت آشنایى بیشتر با این موضوع به ذكر دو حدیث از روایات حضرت على‏ علیه السلام  اكتفا مى‏ شود.
- عن على‏ علیه السلام  قال :
    اللّهم انه لابدَّ لارضك من حجّة لك على خلقك، یهدیهم الى دینك و یعلّمهم علمك لئلا تبطل حجّتك و لا یضلّ أتباع اولیائك بعد اذ هدیتهم به اما ظاهر لیس بالمطاع او مكتتم مترقّب، ان غاب عن النّاس شخصُهُ فى حال هدایتهم فانّ علمه و آدابه فى قلوب المؤمنین مثبتة، فهم بها عاملون.
[كمال‏ الدین، جلد1- صفحه 302حدیث11]

    بار خدایا! همواره باید در روى زمین تو حجتى براى بندگانت داشته باشى تا خلق را به دینت راهنمایى كند، و علم تو را به آنها بیاموزد تا حجّت تو تباه نشود و پیروان اولیاء تو بعد از آنكه آن‏ها را هدایت كرده ‏اى دوباره گمراه نگردند. [حجت تو] یا ظاهر و آشكار خواهد بود كه اطاعت او را نمى‏ كنند و یا از دیده‏ ها نهان خواهد بود كه مردم در انتظار او به سر مى‏ برند. اگر شخص و جسم او در حال هدایت مردم از آنان غائب باشد علم و آدابش در قلب‏هاى عاشقان حق پایدار است و آن‏ها به آن علم و آداب پایبند هستند و به آن عمل مى‏ كنند.

    - اللّهم بلى لا تخلو الارض من قائم لِلّه بحجّةٍ: امّا ظاهراً مشهوراً و امّا خائفاً مَغموراً لئلا تبطُلَ حجج اللّه و بیّناته و كم ذا و أین؟ اولئك واللّهِ الاقلّون عدداً و الاعظمون عنداللّه قدراً یحفظُ اللّه بهم حُججه و بیّناته... اولئك خلفاء اللّه فى ارضهِ و الدعاةِ الى دینهِ.
[نهج ‏البلاغه فیض الاسلام، حكمت  139صفحه 1158]


   ... بارخدایا آرى! زمین از امامى كه قیام بر حق كند خالى نخواهد ماند. او یا آشكار و شناخته شده است یا ترسان و پنهان است تا حجت ‏ها و دلیل‏ هاى روشن خدا (یعنى اصول و احكام دین و تعالیم انبیاء) از بین نرود. اما اینكه ایشان چند نفرند و كجایند؟ به خدا سوگند از نظر تعداد آن‏ها بسیار كم هستند ولى از جهت منزلت و بلندمرتبگى در نزد خداوند بسیار بزرگوارند. خداوند به وسیله ایشان حجّت‏ها و دلیل‏هاى روشن خود را حفظ مى‏ كند... آنان خلفا و نمایندگان خدا در روى زمین هستند و مردم را به سوى دین و احكام و مقررات او دعوت مى‏ كنند.
موضوع: سخنان بزرگان در ظهور، احادیث مهدوی، برچسب ها: امام زمان در کلام امام علی ع، زمین خالی از حجت نیست،
[ دوشنبه 20 آذر 1396 ] [ 09:23 ب.ظ ] [ زهرا شیری ]