تبلیغات
به نام قائم،برپا.... - زن و فرزند حضرت مهدی(عج)

زن و فرزند حضرت مهدی(عج)

از مجموع روایات سه احتمال درباره زن و فرزندان حضرت مهدی عج بدست می آید.
1-اساسا حضرت مهدی عج ازدواج نکرده است.
2-ازدواج انجام گرفته ولی اولاد ندارد.
3-ازدواج کرده و فرزندانی نیز هست.


لازمه احتمال اول این است که امام معصوم(ع )یکی از سنت های مهم اسلامی را ترک کرده باشد و این با شان امام(عج) سازگار نیست. اما از طرفی چون مسئله غیبت مهم تر و ازدواج مهم؛ از این رو ترک ازدواج[با توجه به آن امر مهم] اشکالی ایجاد نمی‌کند و گاهی مصلحت بالاتر لازم و واجب نیز هست.برای تایید این قول می‌توان موارد ذیل را بیان کرد.
روایاتی حضرت خضر را بعنوان کسی معرفی کرده که وحشت تنهایی حضرت مهدی عج را در دوران غیبت برطرف می سازد و در حالی آن حضرت زن و فرزند داشت نیازی به او نبود.

 امام رضا (ع)فرمود:
خضر از آب حیات نوشید و او زنده است خدواند به واسطه او تنهایی قائم مارا در دوران غیبتش به انس تبدیل کند و غربت و
 تنهایی اش را با وصلت او ترفیع کند.

در روایات فراوانی از آن حضرت با القاب فرید[تک] و وحید[تنها] یاد شده است و این با زن و فرزند داشتن منافات دارد.

امام صادق(ع)در این باره می فرمایند:
 «لابدّ لصاحب هذا الامر من غیبة و لابدّ له فى غیبته من عزلة و نعم المنزل طیبةٌ و ما بثلاثین من وحشة»
«صاحب این امر ناگزیر از غیبت است و به ناچار در زمان غیبتش گوشه گیرى و كناره گزینى اختیار كند. و چه خوب منزلى است مدینه و در آن سى نفر هیچ هراس و وحشتى نیست»
و اما احتمال دوم [اصل پذیرش ازدواج بدون داشتن اولاد] جمع می‌کند بین انجام سنت اسلامی و عدم انتشار مکان و موقعیت آن حضرت.
اما این اشکال هست که اگر قرار باشد آن حضرت شخصی را بعنوان همسر برگزیند یا باید بگوئیم که عمر او نیز مانند حضرت طولانی است [که بر این امر دلیلی نداریم] یا اینکه بگوئیم مدتی با آن حضرت زندگی کرده و از دنیا رفته است در این صورت حضرت به سنت ازدواج عمل کرده و پس از آن تنها و بدون زن و فرزند زندگی را ادامه می‌دهد.احتمال سوم آن است که حضرت ازدواج کرده و دارای اولاد است و آنان نیز فرزندانی دارند...

این مساله افزون براینکه دلیلی محکمی ندارد با این اشکال اساسی روبه رو است که این همه اولاد و اعقاب بلاخره روزی در جستجوی اصل خویش برمی آیند و همین کنجکاوی و جست و جو مشکل ساز است و با فلسفه غیبت حضرت مهدی عج نمی سازد.
برخی خواسته اند با تمسک به داستان "جزیره خضرا " بگویند که امام عصر(عج) فرزندانی دارد و در آن جزیره زیر نظر وی جامعه نمونه و تمام عیار اسلامی را تشکیل داده اند. لیکن با بررسی های گسترده ای که انجام گرفته «جزیره خضرا» افسانه ای بیش نیست و هیچ واقعیت ندارد.

جزیره خضرا
 علامه مجلسی این داستان را جداگانه در نوادر بحارالانوار نقل کرده و می‌نویسد چون در کتابهای معتبر بر آن دست نیافتم آن را در فصلی جداگانه آوردم.شیخ آقا بزرگ تهرانی این داستان را داستانی تخیلی شمرده است.افزون بر این داستان به گونه ای است که نمیتوان آن را پذیرفت تناقضات فراوان؛ سخنان بی اساس و.... از اشکالات اساسی آن است و در سلسله سند آن افراد ناشناخته ای وجود دارد که نمیتوان برآن اعتماد کرد بنابراین از این راه نمی‌توان زن و اولادی برای حضرت مهدی عج ثابت نمود
موضوع: سخنان بزرگان در ظهور، احادیث مهدوی، ظهور قائم در ادیان، زندگینامه امام زمان(عج)، سخنان بزرگان در مهدویت، تصاویر مهدوی، برچسب ها: به نام قائم برپا، امام زمان(عج)، زن و فرزند حضرت مهدی(عج)، ازدواج، سنت مهم اسلامی، غیبت، حضرت خضر،
[ جمعه 22 تیر 1397 ] [ 07:11 ب.ظ ] [ زهرا شیری ]